Esin Çiçek

Teraryum Bakımına Dair Öneriler

teraryum nedir

Özellikle belirlenmiş olan fanus içinde yetiştirilen bitkiler içinde yer alan teraryumların bakımları özenli ve titiz bir biçimde yapılmış olması gerekir. Çeşitleri bakımından daha çok tercih edilen bu ürünler evlerin vazgeçilmez aksesuarları arasında yerini almıştır.

Kış aylarında özellikle haftada bir defa yaz aylarında ise çoğunlukla haftada 2 defa sulanması uygun görülen bitkiler arasında yer almıştır. Çoğunlukla fanus içinde olduğundan özellikleri ve kullanım  koşulları da bu durumlara göre değişiklikler gösterir.

Her üründe olduğu gibi teraryum bakımı için de gerekli olan tüm bakım önerileri dikkate alınmış olmalıdır. Gerekli olan malzemelerin kullanılarak bakımların yapılması ve hassasiyetlerinin korunması adına gerekli olan işlemlerin yapılması uzun ömürlü olması açısından önemlidir.

Aynı zamanda belirlenmiş olan detayların özellikleri de bulunulan ortama göre de farklılıklar göstermiş olacaktır.  Bakım ve nitelikleri ile ilgili olarak gerekli olan tüm detaylar üzerinde durularak özen gösterilmesi gerekli olan çiçeklerdir.

Teraryum Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Teraryum bakımları özel bir hassasiyet gerektirdiği için önemli bir yere sahiptir. Nitelikleri ve fanusun içinde bulunmasından dolayı da ayrı bir inceliğe sahip oldukları görülmüştür. Evlerde, iş yerlerinde ve birçok alanda kullanım koşullarının geliştirilmesi için çeşitli önerilerin mevcut olduğu görülmüştür.

Teraryumların kullanım koşullarını bilinmesi ve incelikleri üzerinde durulması ile birlikte yeterli bir bilgi sahibi olunması gerekli görülmüştür. Fanus içinde bulunması ve korunmasının bu şekilde sağlanmasının yanı sıra aynı zamanda dekoratif objeler olması sebebiyle de önem kazanan bir yere sahip olmuştur.

Teraryumların dip kısmında bulunan su, özellikle var olan ışığın etkisi ile birlikte buharlaşmış olacaktır. Buharlama sayesinde teraryumun en önemli niteliği de ön plana çıkmış olacaktır. Nemi gövdesi ve yaprakları sayesinde alarak daha çok uyumlu bir hale gelmesi de sağlanmış olacaktır.

teraryum

Normal koşullarda yetiştirilen bitkilerin özellikleri ne ise teraryumda yetişen bitkilerin özellikleri de farklılık göstermeden nem ihtiyacını belirlemiş olur. Nem kapasitesinin sağlanması ve yerine göre uyumlu hale getirilmesi sayesinde önemli bir koşulu da yerine getirmiş olacağını da bilmek gerekiyor.

İlgili Haber : Sevgiliye Çiçek Önerileri

Teraryum Bakımı ve İncelikleri

Kapalı ve açık olma niteliklerine göre değişiklikler göstermiş olan teraryumların hava alma kapasiteleri de özelliklerine göre farklılıklar göstermiş olacaktır. En önemli nitelikleri hava alma koşullarına göre belirlenmiş olmakla birlikte yerine getirilmiş olması ile ön plana çıkmış olurlar.

İçinde ve kapasitesinde canlı yosun bulunan kapalı teraryumların bakım ihtiyaçları farklılıklar göstermiş olacaktır. Bu bakımdan incelikleri de değişiklikler gösterir. Aydınlatma sistemleri ile yerine göre uyumluluk gösteren ışıklandırma sistemi, ihtiyacını karşılamaya dönük bakımları da beraberinde getirmiş olacaktır.

Teraryum Bakımı İçin Neler Yapılmalıdır?

Teraryumlar normal bitkiler gibi aydınlatma ve nem ihtiyacına gereksinim duyar. Özellikle led ışıklandırma ile birlikte ortalama 8 saat bir aydınlatma ile ön plana çıkan nitelikleri mevcuttur. Çeşitleri ve kapasitesine göre de bu özellikleri değişkenlik göstermiş olacaktır.

Su seviyesi kontrol edilerek bakımları yapılmış olmalıdır. Dinlendirilmiş, özellikle üç gün bekletilmiş olan su kapasiteleri ile bakımları yapılmış olmalıdır. Bu özellikleri ile birlikte dikkate alınan bakım önerileri arasında bağlantı kurulmuş olacaktır. Aydınlık bir yerde bulunması da ayrıca önemini ve bakımının incelikleri açısından önemli bir yere sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir