Çiçekleri pek çok kişi çok sever; belki canlı renklerden hoşlandığı için belki de kokusundan hoşlandığı içindir, bazen de bir yoldaş olmaları için severiz çiçekleri. Sebebi ne olursa olsun yaşam alanlarımızda çiçeklere yer vermek bize huzur verir. Bu nedenle saksı çiçekleri sıklıkla kullanılır. Buket çiçeklerde de aynı canlılığı yakalamak mümkün olsa da daha çok yapay çiçekler kullanıldığı için aynı kokuyu alamayız. Bununla birlikte saksı çiçekleri ilk günkü gibi doğallığını korurken diğer çiçeklerde aynı durum geçerli olmuyor.

Evin balkonlarında, terasta ya da bahçede saksı çiçekleri çok hoş bir görüntü oluştursa da şehir yaşantısında balkon ve bahçelerde bu çiçekler çok sık kullanılamıyor. Bu durumda evde veya işyerinde çeşitli saksı çiçeklerini kullanarak daha ferah ve iç açıcı ortamlar yaratmak mümkündür. Tabi ortam şartlarına göre saksı çiçeği almak gerekir aksi taktirde uzun ömürlü olarak kullanılamaz.

Saksı Çiçekleri İsimleri (h2

Çok sayıda saksı çiçeği ismi vardır. Bunları madde halinde göstermek karar vermeniz açısından da daha rahat olacaktır. Saksı çiçekleri şu şekildedir;

 • Orkide
 • Menekşe
 • Gül
 • Karanfil
 • Kılıç çiçeği
 • Begonya
 • Sukulent
 • Bonsal ağacı

Orkide saksı çiçekleri arasında en göz kamaştırıcı olan çiçek türüdür. Orkide şahane görünümü, mis kokusu ve rengarenk görünüşünün yanı sıra bakımı zor olan bir çiçektir. Saksı çiçeklerinden biri olan menekşenin pek çok türü vardır ancak evlerde bakılan türü Afrika menekşesidir. Mor ve pembe tonlarında olan menekşeler uzun ömürlü olmasıyla beraber bakımı da kolaydır. Gül daha çok bahçe ve balkonlarda tercih edilen saksı çiçeğidir. Zarafeti ve tutkuyu temsil eder ve diğer çiçeklere göre daha kısa ömürlüdür.

Kılıç çiçeği iç mekanlarda çok fazla tercih edilir ve Peygamber Kılıcı olarak da bilinir. Bakımı son derece kolaydır ve uzun süre canlı kalabilir. Karanfil rengarenk çiçeklere sahiptir ve mis gibi kokusuyla saksı çiçeklerinden en çok tercih edilen çiçekler arasındadır. Begonya sadece yapraktan oluşan bir saksı çiçeğidir ve göz alıcı güzelliği ile hayal çiçeği olarak da bilinir. Sukulent kaktüs familyasına aittir ancak dikensiz pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Şık ve şirin görünümü ile yeşil üçgen yapraklı bir güle benzer. Bonsal ağacı da minyatür bir ağaçtır ve çok fazla güneşi sevmezler.

Büyük Saksı Çiçekleri 

 • Madagaskar Ejder Ağacı: Koyu yeşil, büyük uzun sivri yapraklara sahiptir. Hafif güneşli ortamları sever.
 • Fil Kulağı: Şeklinden dolayı fil kulağı adını almıştır. Suyu çok sever ve bulunduğu ortamda günün her saatinde ışık almalıdır.
 • Şemsiye Ağacı: Cüce şemsiye olarak da bilinir. Yeşil ve sarı yaprakları ile rüzgarı sevmez ve bol ışık gören ortamlarda yetişir.
 • Kauçuk Bitkisi: Genelde siyah yapraklara sahip olsa da yeşil ve beyaz karışımı alacalı yapraklara da sahip olabilir. Orta aydınlık bir ortamda yaprakları bir yere değmeyecek şekilde bakılmalıdır.

Küçük Saksı Çiçekleri 

Küçük saksı çiçekleri genelde dekor amacıyla kullanılır. Balkon kenarlarında ve pencere diplerinde daha çok kullanılırlar. Menekşe, Sukulent ve gül küçük saksı çiçeklerine örnek gösterilebilir. Büyük saksı çiçekleri kadar kullanımı geniş değildir. Yine de ortam şartlarına göre hoş çiçek tasarımları bulunabilir.

Gösterilen sonuç sayısı: 8

Show sidebar
Göstermek 9 24 36