Orkide, Salepgiller familyasına ait bir çiçektir ve küçük yapraklara, uzun gövdeye sahiptir. Çok farklı renklerde orkide bulunsa da en çok beyaz ve mor renkler ile bütünleşmiştir. Her ne kadar narin ve hassas bir yapıya sahip olsa da pek çok hava şartına göre dayanıklıdır. Ömrü uzun bir bitki olduğu için kalıcı olarak kullanılır. Çiçekçilik dilinde orkide asaletin simgesi olarak bilinir.

Orkide her yerde yetişen bir bitki değildir. Daha çok tropik yağmur ormanlarında kayalık diplerinde ve ağaç kavuklarında yetişir. Yaşam şartından dolayı daha çok yosunları ve kabuk çürüklerini sever. Orkide dünyanın pek çok yerinde sıklıkla kullanılan bitkilerden biridir. Süs eşyası olarak çok şık görünüm sağladığı gibi ortamı çok daha asil gösterir.

Orkide Özellikleri Nelerdir? 

Orkide çok yıllık bir bitki olduğu için her sene çiçek açar. Nadir yerlerde yetiştiği için fiyatı biraz daha fazladır ve bu nedenle lüks çiçek olarak bilinir. Pahalı olmasına karşın özel günlerde ve işyeri açılışlarında en çok tercih edilen çiçekler arasındadır. Orkide çiçeğinin taşıdığı genel özellikler ise şu şekildedir;

  • Uzun ömürlü ve her sene çiçek açan bir bitkidir.
  • Küçük tohumları yalnızca bazı mantarlar tarafından aşılanırsa çimlenir.
  • Tek salkım ya da birleşik salkım olarak görünür.
  • Yapraklarının görünümü basittir ve genelde karşılıklı dursalar da bazen tek sıra halinde dizilidirler.
  • Kalıcı bir bitki olduğu için uzun ömürlüdür.
  • Orkide oksijeni zengin olan suyu sever, klorlu suyu asla sevmez. Bu nedenle orkide konulacak suyun önceden bekletilmesi gerekir.
  • Serin ve aydınlık ortamlarda daha iyi yetişir.
  • Çiçek aleminde en büyük ikinci çiçek ailesidir.

Orkide Çeşitleri 

Orkidenin yaklaşık 20 bin tane çeşidi vardır fakat en çok yetiştirilen türleri simbidyum, phalenopsis, miltonia, cattleya ve vanda olarak bilinir. Simbidyum genelde ev ve iş yerlerinde tercih edilir ve gün ışığını çok fazla sevmez, uzun ömürlüdür. Phalenopsis çiçekçilerde en çok satılan ve mor, beyaz, kırmızı renklere sahip olan orkidedir. Miltonia yaz kıl normal oda sıcaklığında yetişen ve yaprakları biraz uzun olan türdür. Cattleya güneşte çok fazla kalmamalıdır aksi taktirde yapraklarında hafif yanık lekeleri oluşur. Vanda ise gün ışığını çok sevmez bu nedenle saksı değişimi yaz aylarında yapılmamalıdır.

Orkide Fiyatları 

Orkide fiyatları türüne göre, demetine göre, rengine göre ve satın alınan çiçekçinin fiyat aralığına göre farklılık gösterir. Pek çok çiçekçide ve internet mağazalarında doğal orkide bulmak mümkündür. Orkide alırken bakımının kolay olduğu ve bakılacak alanın orkide türüne uyum sağlayıp sağlamadığına dikkat etmek gerekir. Gerektiği şekilde bakılırsa, gün ışığı ve suyun oksijeni, kromu doğru ayarlanırsa orkide uzun yıllar boyu sizinle yaşayabilir. Ortama yaydığı mis kokusu ve hoş görünüşü ile zamanla vazgeçilmeniz olacaktır.

Gösterilen sonuç sayısı: 7

Show sidebar
Göstermek 9 24 36