Esin Çiçek

Orkide Bakımına Dair Pratik Bilgiler

orkide

Orkideler günümüzde en çok tercih edilen çiçek çeşitlerindendir. Özellikleri ve ortama kattığı farklı havası ile tercih edilen orkidelerin bakımları da bir o kadar önemli bir yere sahip olmuştur. Ortamın farklı bir görünüme kavuşması adına geliştirilen orkidelerin farklı renkleri de mevcuttur.

Orkide bakımı içinde en çok dikkat çekici öğe, bulunduğu ortamın özellikle havadar ve ışık alan bir yapıya sahip olması gerektiğidir. Çeşitleri ve özelliklerine göre farklı bakımlara gereksinim duyan orkideler için en önemli püf nokta aydınlık bir ortamda bulundurmanızdır.

Gün ışığı alan bir ortamda olduğu kadar aynı zamanda gölge koşulları içinde de muhafaza edilmesi ayrıca önem taşıyan nitelikleri arasında yerini almıştır.  Narin ve hassas yapısı olmasına rağmen özellikle uzun süre dayanıklı olabilen çiçekler arasında yerini almıştır.

Bakımı iyi bir biçimde yapıldığı takdirde özellikle tercih edilme durumunda da etkili olur. Hassas çiçekler içinde yer alana orkidelerin saf su ile sulanması önem taşıyan bir özelliğidir. Ortam içinde ısı değerlerinin de kontrol altına alınması uygun görülmüştür. Özellikle 18-17 derece arasında bir değere sahip olan sıcaklığı taşıyan bir değerde olması uygundur.

İlgili Haber : Gül Çeşitleri ve Anlamları

Orkide Bakımı Nasıl yapılır?

Tüm bitkilerde olduğu kadar özellikle orkide bitkisi içinde geçerli olan tüm özellikler dikkate değer bir biçimde incelenir. Özellikle bulunduğu ortamın sıcaklığının uygun nitelikte olması gereklidir. Bitkilerin sulanması oldukça önemli bir yere sahip olduğu için özellikle saf su kullanımı da ayrıca önem kazanan nitelikleri arasında yerini almıştır.

Orkideler için doğrudan güneş ışığı iyi gelmediğinden tüllerin arasından yayılmış olan güneş ışınlarının olması da ayrıca önemli bir yere sahip olmuştur. Renk ve çeşitleri ile farklılık göstererek ortamın havasını değiştiren bu çiçekler, kişilere sunulan en önemli hediyeler arasında yerini almış bulunur.

orkide fiyatları

Orkide Bakımının İncelikleri Nelerdir?

Orkide bakımları da diğer birçok çiçekler gibi hassasiyet gerektiren bitkiler arasında yerini almıştır. Oda sıcaklıklarının kontrol altına alınması ve gölgede bırakılması bu bitkiler için oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Nitelikleri bakımından en çok tercih edilen çiçekler oldukları için önemli bir yere sahip oldukları görülür.

Orkidelerin bir diğer önemli özelliği ise nemi çok fazla seviyor olmalarıdır. Nemi sevdikleri için özellikle günaşırı yani iki günde bir sulanmaları ayrıca önemli bir yere sahiptir. Nitelikleri sayesinde tercih edilme özelliği daha çok olan orkideler, ortamın atmosferini değiştirerek önemli bir yere sahip olarak karşımıza çıkar.

Orkide bakımlarının kendine ait belirli incelikleri vardır. Narin yaprakları bulunduğu için hangi konumda bulunduğu bitkiler için ayrı bir öneme sahiptir. Renk ve özellikleri bakımından çeşitliliği de değişiklik gösterir.

İlgili Haber : En Çok Tercih Edilen Yılbaşı Çiçekleri

Orkide Bakımı Neden Önemlidir?

Sevilerek tercih edilen orkidelerin uzun süre canlı kalabilmesi için bazı önemli noktalara dikkat edilmesi şart olarak görülür. Kış aylarında aşırı soğuktan korunmalarını sağlamak için çok fazla sulanmaması gereklidir.

Yaz aylarında ise orkidelerin su gereksinimi fazla olacağından sulanmasına dikkat edilerek özen gösterilmesi uygundur. Aşırı soğuk ve sıcak koşullara göre değişiklik gösterebilen orkide bitkilerinin bakımları, detaylı bir biçimde yapılarak özen gösterilmesi gerekli olan çiçek bitkileri arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir