Esin Çiçek

Kaktüs Çeşitleri

Kaktüs Çeşitleri

Çiçekli bitki familyasına sahip olan kaktüsgiller bitkisi 127 cinse sahip olması ile birlikte bitki familyalarının bir türüdür. 1750 türe sahip olması ile birlikte dikenli bir bitki olduğu için ismini antik Yunanca kelimesinden almıştır. Çöllerde ve tropikal alanlarda yetişmesi ile birlikte ortamdaki radyasyonu çekiş gücü ile birlikte birçok farklı çeşitleri ile ev ve ofislerde rahatlıkla yetiştirilebilir.

Çiçekli ya da çiçeksiz çeşitleri ile birlikte ortama dekoratif şıklık katması ile birlikte ortamdaki gergin havayı çekmektedir. Bu çeşitler kendi içerisinde belirli sınıflarda incelenir. Aşağıdaki çeşitleri günümüzde en çok tercih edilen türleridir. Bu çeşitler; kaynana dili, Hint inciri, altınfıçı kaktüsü, peyote kaktüsü, mammillaria kaktüsü, cereus jamacaru kaktüsü, san pedro kaktüsü, yassı sütun kaktüsler, kaudupul, atias çiçeği, hatiora gaertneri, kaktüs çeşitleri olmak üzere birçok yaşam alanında yetiştirilmektedir. Bu çeşitler arasında çiçek açan veyahut beyaz tomurcuk başa sahip olan bitkiler bulunmaktadır.

Kaktüslerin Faydaları

Dikenli yapısı ile birlikte bitkiler içerisinde yer alan kaktüslerin faydaları saymakla bitmez. Çiçek açan yapısı ya da tomurcuk beyaz başa sahip olması ile birlikte dekoratif şıklığın yanı sıra yaşam alanlarına birçok fayda sağlar. Çiçek açan yapısı yaşam alanlarına dekoratif şıklık katmak ile birlikte yaşam alanlarında bulunan radyasyonun fazlalığını kendi içerisinde barındırarak insanların kapalı alanlarda rahatlıkla çalışabilmesini sağlar. Bu yüzden genellikle ofislerde farklı çeşitleri yetiştirilir.

Bilgisayar ve telefon yoğunluğunun çok fazla olduğu ortamlarda kaktüs çeşitleri kullanılarak insanların gün içerisinde çok fazla stresli olması engellenir. Böylelikle genellikle ofislerde her masada bir kaktüs çiçeğine rastlanır. Bakım kolaylığı ile birlikte her alanda rahatlıkla yetiştirilebilme olanağına sahiptir. Pembe beyaz ya da yeşil çiçeklere sahip olan bu bitkiler çok fazla bakım gerektirmediği için herkes rahatlıkla yetiştirebilir.

San Pedro Kaktüs Çeşidi

Bilimsel adı echinopsis pachanoi olarak bilinen dikenli gövdeye sahip olan bitki uzun yapraklara sahiptir. And dağlarında yetişen bitki kaktüs çeşitleri arasında yer almaktadır. Süs bitkisi olarak yetiştirilmeye müsaittir. İçerisinde bulunan halüsinojen madde ile birlikte susuzluğa oldukça dayanıklı bir bitki olması ile birlikte ev, ofis, avm gibi alanlarda rahatlıkla yetiştirilebilme imkânı oluşturulur. Geniş gövdesi ile oldukça ihtişamlı bir bitkidir.

İlgili Haber : Gül Çeşitleri ve Anlamları

Kaktüs Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kaktüs denince akla dikenli yaprakları ve çiçekleri geldiği gibi çetin hava şartlarına karşı dayanıklı olan bitki her alanda rahatlıkla yetiştirilebilir. Tropikal ve çöl ortamlarında yetiştirilen bitkinin bakımı oldukça kolaydır. Çünkü dikenli yapraklara sahip olması ile birlikte zamanla kendini yenileyebilme özelliği ne sahip olan bu bitki çok fazla su istemediği için günlük olarak sulanması gerekmez.

Toprağındaki mineraller ile birlikte 2 yılda bir toprağının değiştirilmesi yeterli olacaktır. Tropikal ortamlarda yetiştirilmesi ile birlikte direkt olarak gün ışığında yetişebilir. İyi bakıldığı sürece yumru şeklinde yapılarının oluşması ve toprak yüzeyinde bu köklerin tekrar olarak büyümesi sağlanır. Sıcak ortamlarda yetiştirilebilecek birçok farklı kaktüs çeşitleri bulunur. Bu çiçek çeşitleri genellikle direkt olarak güneş ışığı ile temas edildiği sürece daima yeşil kalması sağlanır.

Çiçek Açan Kaktüs Çeşitleri

Günümüzde kaktüs denince aklımıza dikenli yapraklara sahip olan yeşil bir bitki gelmektedir. Fakat kendi içerisinde farklı çeşitlerinin bulunması ile birlikte çiçek açan çeşitleri de bulunur. Renkli çiçekler açılması ile birlikte evde ofiste dekoratif şıklığı sağlar. Kolaylıkla yetiştirilebilir imkanlarına bağlı olarak herkesin tercih ettiği kaktüs çeşitleri içerisinde bu bitkilerin yer alması oldukça doğaldır. Çiçek açan kaktüs çeşitlerini şunlardır;

  • Astrophytums
  • Cereus
  • Cleistocacti
  • Copiapoas
  • Coryphanthas

Olmak üzere sınıflandırılmaktadır.

Kaktüs Ağacı veya Çiçeği Kaç Günde Bir Sulanmalıdır?

Çöllerde ve tropikal alanlarda yetiştirilebilen bir bitki çeşidi olduğu için büyüme aşamasına göre su ihtiyacının karşılanması gerekir. Büyüme aşamasında olan kaktüs çiçeklerinin ilkbahar ve yaz mevsiminde günde 2 defa sulanması yeterli olacaktır.  Kapalı ortamlarda yani ev ve ofislerde yetiştirilen kaktüs çiçeklerinin ayda bir defa sulanması yeterli olur. Çok fazla sulanan kaktüs çeşitleri zamanla çürüme yaparak kaktüsün kökten kurumasına neden olur.

Direkt olarak kökten sulanması yerine saksı altlığından sulanması kaktüsün daha yeşil ve canlı olmasını sağlayacaktır. Çöl bitkisi olduğundan dolayı neme alışık olması ile birlikte kapalı alanlarda yetişen kaktüslerin sprey yardımı ile sulanması yeterli olur. Çöl ortamında ve sıcak alanlarda yetişmesi ile birlikte kendi genetik özelliklerine bağlı olarak kendi içerisinde su biriktirme özelliği bulunmaktadır. Kısacası uzun süreli susuzluğa dayanabilme özelliği ile birlikte uzun süre bakım yapılmadığı zaman bile hala canlı kalan bitki sınıfları içerisinde yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir