Gül, Asya yurduna aittir fakat dünyanın pek çok ülkesinde yetiştirildiği gibi yaygın olarak kullanılır. Türkiye’de de yaklaşık 25 tane yabani gül yetiştirilir. 100’e yakın çeşidi vardır ve her kış yaprak dökerler. Yuvarlak kesitli yeşil gövdesi dikenlerle doludur ve yaklaşık 7 taneye yakın yaprakçığa sahiptir. Bitki ilkbahardan başlayarak sonbahara kadar farklı renklerde açar. Kırmızı, beyaz, pembe ve daha farklı renk tonlarında gül bulunur.

Gül, daha çok rüzgar görmeyen, güneşli ve yarı gölgeli yerleri sever. Toprak bakımından da suyu iyi akan ve killi toprakları sever. Gül süs bitkisi olarak kullanıldığı gibi salata ve pastalarda süsleme olarak, şurup, sirke ve reçel olarak da kullanılır. Taçyapraklarından ise damıtılma yöntemiyle parfüm sektöründe de kullanılır. Kullanım alanı çok geniş olsa da rengarenk bir vazoda duran güller hem mis kokular yayarak hem de göz zevkini sağlar.

Gül Renkleri ve Anlamları 

Kırmızı gül: Aşk ve tutkuyu ifade eder. Evrensel olarak en çok tercih edilen gül rengidir.

Mor gül: Tıpkı kırmızı gül gibi aşkı ifade eder. Sevginizi anlatmanın en zarif yolu mor gül almaktır.

Sarı gül: Güneşin ve ışığın verdiği enerjiyi ifade eder.

Beyaz gül: Masumiyet ve saflığın verdiği duygudur. Aynı zamanda saygı ve sadakatin verdiği duyguları ifade eder.

Pembe gül: Romantizm, mutluluk ve sevinci ifade eder. Özellikle düğün ve özel günler için vazgeçilmez bir aksesuardır.

Turuncu gül: Canlılık ve samimiyetin simgesidir. Baktıkça heyecan veren bu güller güzel mesajlar için vazgeçilmez çiçekler arasındadır.

En Güzel Gül Çeşitleri 

Pek çok çeşitte gül vardır. Sihirbaz gülü, yediveren gülü, bodur gül, sarmaşık gül, buket gül, yarı sarmaşık gül, peyzaj gülü, hürrem gülü en güzel gül çeşitleri arasında yer alıyor. Farklı alanlarda kullanılması ve göze hoş görünmesi sayesinde bu güller sıklıkla tercih ediliyor. Her birinin farklı renk seçenekleri vardır hatta bazıları kırmızı ve beyaz gibi çift renklidir. Sarmaşık güller kapı süslemelerinde ve açılış süslemelerinde tercih edilir.

Gül Çiçeğinin Faydaları 

Güller sadece süs olarak bir vazoda dursalar bile bulundukları ortamda çok fayda sağlar. Öncelikle antiseptik özelliğe sahip olduğu için ortamda bulunan mikropları kırmayı başarır. Ortamın gül kokusuna bürünerek ferahlık vermeyi ve insanı rahatlatmayı sağlar. Hoş görünümü sayesinde kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.

Gül farklı alanlarda kullanıldığı için insan sağlığına da faydası vardır. Gül gıda olarak tüketildiği zaman bağırsakların daha iyi çalışmasını sağladığı gibi gargara yapılınca bademcikleri temizler. Yaraların temizlenmesi ve çabuk iyileşmesi için gül çok başarılı bir çiçektir. Ciğerleri kuvvetlendirir ve göz nezlesinin iyileşmesini kolaylaştırır.

Güller arasından en huzur verici ve ortamda güzelliğini koruyan en güzel renk kırmızı güllerdir. Hediye alırken de evde aksesuar olarak kullanılırken de kırmızı güller kalbe ferahlık verir.

Gösterilen sonuç sayısı: 6

Show sidebar
Göstermek 9 24 36