Teraryum, kapalı bir cam içinde bulunan küçük bahçeye verilen isimdir. Genellikle küçük boyutlu bitkileri ve hayvanları gözlemlemek için kullanılır. Bir nevi canlıları doğal ekosistem ortamlarında kapalı bir cam fanusta muhafaza etme aracıdır. Teraryum gerek aksesuar amacıyla gerekse çocuklara ekosistemi öğretmek amacıyla kullanılır. Üstelik yapımı hem çok eğlenceli hem de bilgi vericidir. Ancak bu sistemi kurabilmek için bu konuda uzman olmak ve birtakım materyallere sahip olmak gerekir.

Teraryum içindeki su kap içine hapsedildiği için uzun yıllar boyu teraryumlar suyu yenilenmeden kullanılabilir. Teraryumlar, kum, taş, çakıl ve hava alan malzemeleri karıştırarak elde edilir. Nefes alan canlılar sayesinde toprağın hava almasına destek olunur ve bu sayede su aşağı yukarı hareket eder. Daha sonra küçük bitkiler hazırlanan ekosisteme ekilir ve bir miktarda yosun eklenir. Birkaç süsleme ile çok daha güzel ve eğlenceli hale getirilebilir.

Teraryum Örnekleri 

Teraryum tasarımları çok farklı şekilde düzenlenebilir. İçine minyatür ev, çeşitli çiçekler, taşlar, led ışıklar, minyatür ağaçlar, küçük heykeller ve aklınıza gelebilecek her türlü süsleme aracı konulabilir. Fanus şekli de farklı olabilir; elma şeklinde, armut şeklinde, yuvarlak, yumurta şeklinde, kalp şeklinde kısacası aklınıza gelen her modelde fanus şekli verilebilir. Ancak üstünden ya da herhangi bir bölmesinden hava alması için boşluk bulunması gerekiyor.

Tarzınıza göre, hayalinize göre ve bütçenize göre Teraryum modellerini inceleyerek ortamınıza göre modelleri tercih edebilirsiniz. İstediğiniz büyüklükte, istediğiniz tasarımda ve istediğiniz bitkilerde Teraryum aranjmanı hazırlatmak için güvenilir firmaları tercih edebilirsiniz.

Teraryum Avantajları 

Teraryum yaşam alanlarımıza bambaşka bir atmosfer katar. Hem göze hem kalbe hitap eden Teraryum modellerini evinizin ya da işyerinizin herhangi bir köşesine konumlandırarak farkındalık yaratabilir ve odanızın bir köşesinde minyatür de olsa hoş bir manzara hazırlayabilirsiniz. Tam bir masal diyarını anımsatan Teraryum tasarımları belki de sizi çocukluğunuza götürerek hoş hatıralarınızın canlanmasını sağlayacaktır.

Sevdiğiniz bir kişiye ne hediye alsam diye düşünüyorsanız Teraryum alarak kalıcı bir hediye bırakabilirsiniz. Baktıkça sürekli sizi hatırlayacağı ve hayatının her anında yanında taşıyabileceği şık bir armağan olacağına emin olabilirsiniz.

Teraryum Fiyatları 

Teraryum fiyatları oldukça çeşitlidir. Tasarımın içinde kullanılan malzemeye göre, büyüklüğüne göre, dekora göre ve kaliteye göre fiyatlar değişiklik gösterir. Ancak bütçenize göre şık tasarımlarda Teraryum bulabilirsiniz. Bunun için profesyonel çalışan ve size istediğinizi verebilecek Teraryum  tasarımları sunan firmalardan hizmet alabilirsiniz.

 

18 sonuçtan 1-12 arası gösteriliyor

Show sidebar
Göstermek 9 24 36