Hayat sonu gelmeyecek gibi yaşanan bir serüvendir. Fakat ölüm de hayatın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Ölümün vermiş olduğu acıya katlanmak zordur hele ki sevdiklerimiz bir yakınlarını kaybettiği zaman onlara teselli vermek daha da zordur. Bu dönemlerde sevdiğiniz insanlara desteğinizi göstermek için cenaze çiçekleri arasından bir çiçek yollayabilirsiniz. Kendi yakınınızı kaybettiğiniz zaman da vefat eden kişinin cenazesine çiçek göndermek geçmişten gelen bir gelenektir.

Çiçekler sadece özel günlerde yanımızda olmaz, acı günlerimizde destek olmak için, ruhumuzu ferahlatmak için de kullanılır. Cenaze çiçekleri de mezarlığın ya da taziye evinin etrafına konmak için tercih edilir.

Cenaze ve Merasim Çiçekleri

Cenaze ve merasim çiçeği olarak en çok kullanılan çiçek gerbera çiçeğidir. Nedeni ise gerbera çiçeklerinin daha uzun olması ve uzun süre canlı kalmayı başarmasıdır. Gerbera çiçekleri çoğu zaman tek renk olarak şekilde kullanılsa da çift renk olarak da kullanılırlar. Genelde kırmızı ve beyaz renk tonları bulunur fakat araya başka renkler katmak da mümkündür. Cenaze çiçekleri genelde ayaklı saksılara yerleştirilir. Ayak kısımları genelde yeşillikler ile süslenir fakat bazen sadece çelenk şeklinde de ayaksız modeller tercih edilebilir.

Daha narin ve lüks görünümlü bir cenaze çiçeği yollamak isteyen kişiler ferforje çiçekleri tercih edebilir. Ferforje çiçeklerde klasik çelenk kalıbı kullanılmasından ziyade demir kasalar kullanılır. Özellikle merasim günlerinde göz alıcı görünerek ortama az da olsa renk katar. Ferforje kasa cenaze çiçeklerinde gerbera çiçeğinin yanı sıra gül gibi çeşitli çiçek türlerine de yer verilir. Cenaze çiçeği yollamak istiyorsanız tek katlı ya da çift katlı ayak tercih edebilirsiniz.

Taziye İçin Çiçek

Taziye için çiçek gönderecekseniz eğer daha sade tasarımlarda ve çok yer kaplamayacak cenaze çiçeklerini tercih etmelisiniz. Cenaze evi zaten kalabalık olacağı için gönderilen çiçeğin fazla yer kaplaması avantajlı olmaz. Kimi zaman taziye çiçeği mezarlığa gönderilir bu durumda cenazenin hemen öncesinde hazırlanmış koyu renkli çiçeklerden oluşan tasarımları tercih etmeniz daha doğru olur.

Cenaze ve taziye dilekleri için gönderilen çiçeklerin çok gösterişli ve rengarenk olmamasına dikkat etmek gerekir. Daha çok kırmızı ve yeşil renk tonlarından oluşan modeller tercih edilir. Cenaze çiçeği alırken bu günler için tasarlanmış modellere göz atmakta fayda var. Böylelikle hangi renklerin kullanılması gerektiğini ve nasıl ölçülerde seçim yapmanız gerektiğini daha iyi görürsünüz. Acınızı paylaşacağınız insanlara cenaze çiçeği yollamak ortamda bulunan herkesi motive edebilir.

Show sidebar

Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.