Esin Çiçek

Bakımı Kolay 5 Bahçe Bitkisi

bakımı kolay 5 bahçe bitkisi

Bitki satın almak bakımına dikkat etmeniz gerektiği için son derece dikkat gerektiren bir husustur. Yaşadığınız bölgeye en uygun olan bitki türü hangisi, bahçeniz satın almayı düşündüğünüz çiçeğin büyümesi için gerekli koşullara sahip mi gibi kriterlere dikkat ederek bitki satın almalısınız. Bahçeler bir evin en göz alıcı ve en huzur verici bölgeleridir. Bakımını yapmak ve çeşitli bitkiler ile süslemek de sizin elinizde. Bakımının sizi uğraştırmayacağı, son derece kolay olan 5 bahçe bitkisini tercih ederek siz de bahçenize renk katabilirsiniz. Peki bahçede kullanılacak bakımı kolay 5 bahçe bitkisi nelerdir?

Kuzgun Kılıcı

Kuzgun kılıcı süsen ailesine ait bir bitkidir. Orta Asya ve Afrika’nın pek çok bölgesinde bu bitki yetiştirilir. Gövdesi oldukça uzun olan bu bitkinin yaprakları sivri olduğu için bu ismi almıştır. Kuzgun kılıcı çiçekleri tıpkı bir buğdayı anımsatır ve farklı renk seçenekleri sayesinde göz kamaştırıcı güzelliğe sahiptirler. Bu çiçek yazın ve sonbahar aylarında çiçek açmaya başlar, kış aylarında yaprak dökerler. Ortam sıcak ve ılıman olursa yıl boyu çiçek açabilir. Ilıman iklimlerde çiçeğin yaşaması için ideal sıcaklık 25 derecedir.

Kuzgun kılıcını sürekli sulamak gerekir. Böylece bitkinin istenmeyen otları büyümeyecek ve çiçeğiniz serpilecektir. Kuzgun kılıcı çiçeği haftalık olarak yaklaşık 1 litre su harcar. Bahçenizde bu çiçeği rahatça yetiştirebilirsiniz, dikkat etmeniz gereken nokta asalak böcekleri bahçenizden uzaklaştırmanız gerektiğidir.

Sardunya

Sardunya, bahçesi olan ve çiçekleri seven herkesin severek kullandığı bir tercihtir. Bir yaz çiçeği olan bu bitki ilkbahardan sonbahara kadar farklı dönemlerde çiçek açabilir. Genelde pembe tonlarında çiçek açan bu tür bahçenizi renklendirecektir. Dikkat etmeniz gereken tek konu sardunya çiçeklerinin günde 6 saat boyunca güneş ışını alması gerekir. Bununla birlikte bol bol sulayarak uzun ömürlü olarak bahçenizde bu çiçeği kullanabilirsiniz.

İlgili Haber : En Çok Tercih Edilen Yılbaşı Çiçekleri

Begonya

Begonya bahçenizde yetiştirebileceğiniz en güzel çiçeklerden biridir. Bu çiçeğin büyüleyici bir güzelliği vardır ve bakımı da oldukça kolaydır. Biraz narin bir yapıya sahip olan begonyanın ihtiyacı olan tek şey nemli bir ortamdır. Bu nedenle begonya bitkisini güneş alan ancak aynı zamanda serinlik bir köşeye dikmeniz daha doğru olacaktır. Son olarak begonyayı ekeceğiniz köşe çok fazla rüzgar almamalıdır çünkü çok rüzgar alan bir bitki yeteri kadar büyüyemez.

Calibrachoa

Calibrachoa yaşam süresi en az 3 yıl olan bitkiler arasında olduğu için çok yıllık bitki olarak anılır. Eşsiz güzelliği sayesinde bahçelerde aksesuar olarak sıklıkla tercih edilir. Yayılarak büyüyen bitkinin etrafı küçük çiçekler ile kaplıdır. Bahçenizde asma ve kapı gibi dekor alanları varsa bu çiçeği bir yerlere asarak kullanabilirsiniz. Bahçenizin atmosferini anında değiştirecek ve hoş bir görünüm elde edecektir. Tavandan sarkan saksılara ya da pencere kenarındaki sepetlere bu çiçeği ekebilirsiniz. Bakımı da son derece kolaydır, tek ihtiyacı olan bolca sudur.

Yasemin

Yasemin çiçekleri eşsiz güzelliğe sahip olan beyaz narin çiçekler arasında yer alır. Rüzgardan uzak hafif güneşli alanlar için ideal bir bitkidir ve bahçenizde kesinlikle kullanabilirsiniz. Siz de bahçenizin ortam şartlarına göre bitki belirleyerek bahçenize renk katabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir