Aranjman çok duyulan bir isim olmasa da çiçek severler tarafından bilinen bir süsleme türüdür. Pek çok çiçek çeşidini ve süsleme materyallerini bir araya getirerek süsleme işlemine aranjman adı verilir. Kendisi çok zor bir işlem olduğu için birçok ülkede bu işi yapan kişiler sanatkar olarak biliniyor. Aranjman çiçek süslemesi için özel bir çiçek türüne ihtiyaç duyulmaz çünkü her türlü çiçekle bu süsleme elde edilebilir. Burada önemli olan aranjman çiçeğinde bir araya getirilecek çiçek türlerinin birbirini tamamlaması ve göze hoş görünen bir görünüm sağlamasıdır.

Çiçek Aranjman Türleri

Aranjman kapsamlı bir çiçektir. Pek çok türü bulunur ve her biri de bir sanat eseridir. Vazoda hazırlanan aranjman, saksıda hazırlanan aranjman, çiçek tülüne hazırlanan aranjman gibi pek çok örnek verilebilir. Kullanım alanına göre ve içerdiği temaya göre tasarımı da farklılık gösterir. Örneğin geçmiş olsun dilekleri için, özel gün kutlaması için, evlilik yıldönümü için, hediye vermek için ya da sadece evde aksesuar olarak kullanılması için aranjman hazırlanabilir. Verilmek istenen mesaja göre de farklı tasarımlar elde edilir.
Aranjman bir çiçek buketi gibi görünür ancak çiçek buketinden çok daha fazla anlam içerir. Hazırlanması oldukça zordur fakat kullanıldığı alanlarda bambaşka bir hava oluşturur. Bu çiçeği hazırlamak tamamen kişinin hayal gücüyle alakalı bir durumdur. Çiçeklerin rengini ayarlamak, tasarımını yapmak ve eldeki malzemeler ile bir bütün oluşturmak zor bir süreçtir.

Çiçek Aranjmanı Nasıl Hazırlanır?

Çiçeklerin yerleştirilmesi için hazırlanan saksı ve vazo gibi eşyaların ağız kısmını dolduracak hatta hafif dışına taşacak kadar çiçek ayarlanır. Belli süslemeler yapıldıktan sonra çiçekler kap içine yerleştirilir. Bunun için kurdele, sim, pul ve çeşitli süsleme materyalleri kullanılabilir. Aranjman çiçek süslemesinde daha çok doğal çiçekler tercih edilse de yapay çiçekler de kullanılır. Özellikle hiç bozulmaması ve ömür boyu kullanabilmek için, canlı çiçeğin bakımının zor olduğu ortamlarda yapay çiçekler kullanılırsa çok daha iyi olur.
Her renkten ve her türden çiçek ile aranjman yapılabilir. Usta eller tarafından hazırlanırsa ömür boyu kullanılacak bir hatıra olabilir.

Gösterilen sonuç sayısı: 5

Show sidebar
Göstermek 9 24 36